דף הבית » מה קורה? » מה קורה אם חולה צליאק אוכל גלוטן?

מה קורה אם חולה צליאק אוכל גלוטן?

2023-05-10 22:51:00+02:00

צרו איתנו קשר

מהי מחלת צליאק?

מחלת צליאק היא הפרעה אוטואימונית הגורמת לגוף להגיב לרעה כאשר צורכים גלוטן. גלוטן הוא חלבון שנמצא בחיטה, שיפון ושעורה. כאשר מישהו עם צליאק צורך גלוטן, הגוף שלו מפעיל תגובה חיסונית הפוגעת במעי הדק. זה יכול להוביל למגוון רחב של תסמינים, כולל כאבי בטן, נפיחות, שלשולים, ירידה במשקל, עייפות ואנמיה.

מה קורה אם חולה צליאק אוכל גלוטן?

כאשר חולה צליאק צורך גלוטן, גופו מגביר תגובה חיסונית שעלולה לגרום למגוון תסמינים. תסמינים אלו יכולים לנוע בין קל לחמור. במקרים מסוימים, הסימפטומים עשויים להיות מיידיים, בעוד שבאחרים הם עשויים לקחת מספר שעות או ימים עד להופעתן. התסמינים השכיחים ביותר של תגובת גלוטן בחולה צליאק כוללים כאבי בטן, נפיחות, שלשול, עצירות, ירידה במשקל, עייפות, אנמיה ודיכאון. במקרים מסוימים, התסמינים עשויים להיות כה חמורים עד שהם דורשים התערבות רפואית. אם חולה צליאק סובל מכאבי בטן עזים, שלשולים או תסמינים אחרים, עליו לפנות מיד לטיפול רפואי.

סיבוכים ארוכי טווח של אכילת גלוטן

בנוסף לתסמינים המיידיים של תגובת גלוטן, ישנם סיבוכים ארוכי טווח נוספים שעלולים להתרחש אם אדם עם צליאק ממשיך לצרוך גלוטן. סיבוכים אלו יכולים לכלול חוסרים תזונתיים, אנמיה, אוסטאופורוזיס, אי פוריות וסיכון מוגבר לסוגים מסוימים של סרטן. חשוב לציין שסיבוכים אלו יכולים להתרחש גם אם המטופל אינו סובל מתסמינים כלשהם. ככזה, חשוב לחולי צליאק להיות ערניים לגבי הימנעות מגלוטן על מנת להפחית את הסיכון שלהם לפתח סיבוכים ארוכי טווח.

טיפול במחלת הצליאק

הדרך היעילה ביותר להתמודד עם מחלת הצליאק היא להימנע מצריכת גלוטן. משמעות הדבר היא הימנעות מכל המזונות המכילים חיטה, שיפון ושעורה. זה גם אומר להיות מודע למקורות נסתרים של גלוטן, כמו כמה מזונות מעובדים ותרופות. מלבד הימנעות מגלוטן, חשוב לחולי צליאק לשים לב לצרכיהם התזונתיים. זה כולל אכילת תזונה מאוזנת הכוללת שפע של פירות, ירקות ומזונות עשירים בחומרים מזינים אחרים. חשוב גם לחולי צליאק לקחת מולטי ויטמין כדי להבטיח שהם מקבלים את כל הויטמינים והמינרלים הדרושים. לבסוף, חשוב לחולי צליאק להיות מודעים לבריאות הנפשית שלהם. מחלת צליאק יכולה להיות קשה לטיפול, והיא עלולה לגבות מחיר רגשי. לחולי צליאק חשוב לחפש תמיכה ממשפחה וחברים, כמו גם מאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. מחלת צליאק היא הפרעה אוטואימונית חמורה שעלולה להיות בעלת השלכות חמורות אם היא לא מנוהלת כראוי. על ידי הימנעות מגלוטן, שימת לב לצרכיהם התזונתיים וטיפול בבריאותם הנפשית, חולי צליאק יכולים להפחית את הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח ולנהל חיים בריאים ומאושרים יותר.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

    דילוג לתוכן