דף הבית » מה קורה? » מה קורה אם את לא מניקה?

מה קורה אם את לא מניקה?

2023-05-15 23:53:00+02:00

צרו איתנו קשר

מבוא

הנקה היא אחד הדברים החשובים ביותר שאמא יכולה לעשות עבור התינוק שלה. חלב אם מספק לתינוק רכיבי תזונה ונוגדנים עיקריים שעוזרים לו להתפתח ולגדול בצורה בריאה. אבל מה קורה אם את לא מניקה? אמנם ישנן סיבות רבות לכך שאם לא תוכל להניק את תינוקה, אך ישנם גם סיכונים הקשורים לאי הנקה. במאמר זה נבדוק את הסיכונים וההשלכות של אי הנקה, וכן חלופות לאמהות שאינן יכולות להניק.

סיכונים של אי הנקה

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) ממליצה לאמהות להניק באופן בלעדי במשך ששת החודשים הראשונים לחייו של תינוקן. לאי הנקה יכולה להיות מגוון סיכונים הן לאם והן לתינוק. להלן כמה מהסיכונים הקשורים לאי הנקה:

חסינות נמוכה יותר

אחד היתרונות המרכזיים של הנקה הוא שהיא עוזרת לתינוק לבנות את המערכת החיסונית שלו. חלב אם מכיל נוגדנים המסייעים להגן על התינוק מפני מחלות וזיהומים. אם תינוק לא יונק, יש סיכוי גבוה יותר לחלות ומערכת חיסונית מוחלשת.

סיכון גבוה יותר ל- SIDS

לפי ה-AAP, תינוקות שאינם יונקים נמצאים בסיכון גבוה יותר לתסמונת מוות פתאומי של תינוקות (SIDS). SIDS הוא מוות פתאומי, בלתי מוסבר, של תינוק מתחת לגיל שנה. מחקרים הראו כי תינוקות שאינם יונקים נוטים יותר למות מ- SIDS מאשר אלו שיונקים.

סיכון גבוה יותר להשמנה

תינוקות שאינם יונקים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מעודף משקל או השמנת יתר. הסיבה לכך היא שחלב פורמולה נוטה להיות גבוה יותר בסוכר ושומן מאשר בחלב אם. חלב פורמולה לוקח יותר זמן לעכל, מה שעלול לגרום לתינוק לאכול יותר מדי.

סיכון גבוה יותר לסוכרת

אי הנקה עלולה להגביר את הסיכון לסוכרת מסוג 2 אצל התינוק בשלב מאוחר יותר בחייו. מחקרים הראו כי תינוקות שאינם יונקים נוטים יותר לפתח סוכרת מסוג 2 מאשר אלו שיונקים.

חלופות להנקה

לאמהות שאינן יכולות להניק, ישנן חלופות שעדיין יכולות לספק לתינוק את התזונה לה הם זקוקים. להלן מספר חלופות להנקה:

חלב פורמולה

חלב פורמולה הוא תחליף לחלב אם והוא זמין באבקה ובצורה נוזלית. חלב פורמולה נועד לספק לתינוק את רכיבי התזונה העיקריים להם הם זקוקים, כגון חלבונים, פחמימות, שומנים וויטמינים.

חלב תורם

חלב תורם הוא חלב אם שנתרם על ידי אם אחרת. חלב תורם הוא אלטרנטיבה מצוינת לאמהות שאינן יכולות להניק, מכיוון שהוא עדיין מספק לתינוק את רכיבי התזונה העיקריים המצויים בחלב אם. חלב תורם זמין באבקה ובצורה נוזלית.

צינור האכלה

צינור האכלה הוא צינור קטן המוחדר לקיבתו של התינוק. הצינור משמש להעברת חלב פורמולה או חלב תורם ישירות לבטן התינוק. צינורות האכלה הם אלטרנטיבה מצוינת לאמהות שאינן יכולות להניק, שכן הן מבטיחות שהתינוק מקבל את התזונה הדרושה לה.

סיכום

לאי הנקה עלולות להיות סיכונים והשלכות חמורות הן לאם והן לתינוק. אמנם ישנן אלטרנטיבות להנקה, כגון חלב פורמולה וחלב תורם, אך אלו אינן מועילות כמו הנקה. חשוב לאמהות להבין את הסיכונים הכרוכים באי הנקה, ולקבל החלטה מושכלת לגבי מה הכי טוב להן ולתינוק שלהן.

טבלת הסיכונים של אי הנקה

לְהִסְתָכֵּן תוֹצָאָה
חסינות נמוכה יותר סביר יותר לחלות ומערכת חיסונית מוחלשת
סיכון גבוה יותר ל- SIDS סיכוי גבוה יותר למות מתסמונת מוות פתאומי של תינוקות
סיכון גבוה יותר להשמנה סיכוי גבוה יותר לעודף משקל או השמנת יתר
סיכון גבוה יותר לסוכרת סיכוי גבוה יותר לפתח סוכרת מסוג 2

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

    דילוג לתוכן