דף הבית » מה קורה? » מה יקרה אם יהיה תיקו בבחירות?

מה יקרה אם יהיה תיקו בבחירות?

2023-05-13 01:51:00+02:00

צרו איתנו קשר

מה זה תיקו בבחירות?

תיקו בבחירות הוא כאשר שני מועמדים או יותר מקבלים מספר שווה של קולות. זה יכול לקרות במגוון מערכות הצבעה, כמו שיטת "עבר ראשון", מערכת של שני סיבובים או מערכת הפעלה מיידית. בשיטת שני סיבובים, אם אף מועמד לא יקבל רוב מהקולות בסיבוב הראשון, אז יעברו שני המועמדים עם הכי הרבה קולות לסיבוב שני. אם הסיבוב השני מביא לשוויון, אזי הבחירות נחשבות לשוויון.

מה קורה כשיש תיקו בבחירות?

כאשר יש שוויון בבחירות, תוצאות הבחירות יכולות להשתנות בהתאם לסוג הבחירות ולחוקי תחום השיפוט בו נערכות הבחירות. במקרים מסוימים, ייתכן שהבחירות יוכרזו בטלות ויתכן שיהיה צורך לחזור על תהליך הבחירות. במקרים אחרים, התיקו עשוי להישבר במגוון שיטות, כגון הטלת מטבע, הגרלה או בחירות סיבוביות. בארצות הברית, החוקים המסדירים בחירות משתנים ממדינה למדינה, כך שתוצאות בחירות שוות עשויות להיות שונות בהתאם למדינה שבה נערכות הבחירות. במדינות מסוימות, השוויון עשוי להישבר על ידי בית המחוקקים של המדינה, בעוד שבמדינות אחרות, השוויון עשוי להישבר בבחירות סיבוביות.

דוגמאות לבחירות שוות

היו כמה דוגמאות לבחירות שוות לאורך ההיסטוריה. בארצות הברית התקיימו בחירות שוות לבית הנבחרים של ארצות הברית בשנת 1844. בבחירות אלו קיבלו שני המועמדים מספר שווה של קולות והשוויון נשבר על ידי בית הנבחרים, שהצביע לבחירת המועמד מתוך מפלגת הוויג. בבריטניה התקיימו מספר בחירות שוות, כולל בחירות לפרלמנט שוו בשנת 1983. בבחירות אלו, שני המועמדים קיבלו את אותו מספר קולות והשוויון נשבר בבחירות חוזרות, בהן ניצח המועמד השמרני.

סיכום

בדמוקרטיה, לבחירת מנהיג יש את הכוח לעצב את עתידה של המדינה. אבל מה קורה כשהבחירות מובילות בתיקו? כפי שראינו, התוצאה של בחירות שוות עשויות להשתנות בהתאם לסוג הבחירות ולחוקי תחום השיפוט שבו נערכות הבחירות. במקרים מסוימים, ייתכן שהבחירות יוכרזו בטלות ויתכן שיהיה צורך לחזור על תהליך הבחירות. במקרים אחרים, התיקו עשוי להישבר במגוון שיטות, כגון הטלת מטבע, הגרלה או בחירות סיבוביות.

למד עוד:

  • למבט מעמיק על ההיסטוריה של בחירות שוות והשיטות השונות ששימשו לשבירתן, בדוק את הסרטון הזה .
  • למידע נוסף על החוקים המסדירים בחירות בארצות הברית, בקר ב- USA.gov .

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

    דילוג לתוכן