דף הבית » בחירות הגולשים » כמה זמן כיהן בן-גוריון כראש ממשלה?

כמה זמן כיהן בן-גוריון כראש ממשלה?

כמה זמן כיהן בן-גוריון כראש ממשלה?

צרו איתנו קשר

דוד בן גוריון: ראש הממשלה הראשון של ישראל

דוד בן-גוריון היה ראש הממשלה הראשון של ישראל, כיהן בין השנים 1948-1954 ושוב בין השנים 1955-1963. הוא היה דמות מרכזית בתנועה הציונית ונחשב לאב המייסד של מדינת ישראל. Ben-Gurion was born in Poland in 1886 and immigrated to Palestine in 1906. He was a leader in the Labor Zionist movement and a signatory of the Israeli Declaration of Independence in 1948.

תקופתו של בן-גוריון בתפקיד

בן-גוריון כיהן כראש ממשלה בסך הכל 15 שנים, הכהונה הארוכה ביותר של כל ראש ממשלה ישראלי. בתקופת כהונתו פיקח על הקמת מדינת ישראל ועל קליטתם של מאות אלפי פליטים יהודים מאירופה ומהמזרח התיכון. כמו כן היה גורם מרכזי בפיתוח המשק הישראלי והרחבת התשתיות במדינה. בן-גוריון גם מילא תפקיד מרכזי בהקמת צבא ההגנה לישראל (צה"ל) ובמדיניות החוץ של המדינה. הוא היה חסיד מרכזי בכינון יחסים דיפלומטיים עם ארצות הברית ומדינות מערביות אחרות. הוא גם יזם את המשא ומתן הראשון עם מדינות ערב, כולל מצרים וירדן, במאמץ להבטיח שלום.

פרשת לבון

אחד האירועים השנויים במחלוקת בתקופת כהונתו של בן-גוריון היה פרשת לבון, מבצע חשאי כושל שערכה ממשלת ישראל בשנת 1954. המבצע נועד להכפיש את ממשלת מצרים ובוצע על ידי קבוצת סוכנים ישראלים שהטמינו פצצות. במספר מטרות בבעלות מצרית ובריטית. המבצע נחשף והסוכנים הישראלים נעצרו. בן גוריון נאלץ להתפטר בעקבות השערורייה והוחלף על ידי משה שרת.

מורשת בן גוריון

למרות המחלוקת סביב פרשת לבון, בן-גוריון זכור כאחת הדמויות המשפיעות בתולדות ישראל. הוא היווה כוח מניע מאחורי הקמת המדינה והיה גורם מרכזי בפיתוח כלכלתה ומדיניות החוץ שלה. לזכותו גם הנחת היסודות לצבא ההגנה הישראלי המודרני.

סיכום

דוד בן-גוריון היה ראש ממשלת ישראל הראשון וכיהן בתפקידו בסך הכל 15 שנים. הוא היה דמות מרכזית בתנועה הציונית ונחשב לאב המייסד של מדינת ישראל. בתקופת כהונתו פיקח על הקמת מדינת ישראל ועל קליטתם של מאות אלפי פליטים יהודים. כמו כן היה גורם מרכזי בפיתוח המשק הישראלי והרחבת התשתיות במדינה. מורשתו של בן-גוריון חיה במדינת ישראל המודרנית. צפו בסרטונים על תקופתו של בן-גוריון במשרד

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

    דילוג לתוכן